Waga Mszy Świętej, Josephine Nobisso, ilustracje Katalin Szegedi

Wydaje mi się, że jedną z milszych niespodzianek, jakie mogą się człowiekowi przytrafić, jest niespodzianka w formie książki przysłanej przez kogoś, kto kupił ją specjalnie z myślą o nas. Jeśli w dodatku książka okaże się świetna, przyjemność jeszcze się powiększa. Właśnie coś takiego zdarzyło nam się w przypadku The Weight of a Mass, książki Josephine Nobisso z pięknymi ilustracjami Katalin Szegedi. Przesyłka od przyjaciela mieszkającego na Vancouver Island doszła do mojej córki, kiedy byłyśmy w samym środku pieczenia pierników przed Bożym Narodzeniem. Te dwa wydarzenia, czyli działalność piernikarska i czytanie książki niespodzianki, cudownie się ze sobą stopiły. Był to ten dzień roku, w którym nasza kuchnia staje się piekarnią, a akcja książki toczy się właśnie w piekarni.

Po tym, jak stara kobieta prosi właściciela najlepszej piekarni w mieście o skórkę czerstwego chleba, piekarz odmawia. Śmieje się z niej, bo staruszka w zamian za chleb oferuje mu intencję jednej Mszy Świętej. Kiedy jest gotowa opuścić pełen eleganckich klientów sklep, właściciel postanawia jeszcze bardziej z niej zakpić. Na szalce wagi kładzie kartkę z napisem „Jedna Msza” i mówi, że da kobiecie tyle chleba, ile Msza jest warta, według jego dobrze wytarowanej wagi. Po drugiej stronie umieszcza kromkę chleba. Szalka z zapisaną karteczką natychmiast ją przeważa. Nie zmieni się to nawet wtedy, gdy piekarz dołoży na szalkę z chlebem wszystkie wypieki, jakie znajdzie na półkach.

Zdarzyło się to w dalekiej krainie, której król chciał wziąć ślub w pięknej katedrze, jak wszyscy jego poprzednicy. Miał taki zamiar, mimo że spodziewał się pustki w starym kościele, ponieważ  mieszkańcy tego królestwa przestali się modlić i odwrócili od Boga. Incydent w piekarni szybko znalazł się na ustach wszystkich i katedra zapełniła się ludźmi. Być może, nigdy więcej nie była już pusta. Na pewno wiadomo, że piekarz stał się innym człowiekiem.

Waga Mszy Świętej, autorka Josephine Nobisso, ilustracje Katalin Szegedi

https://www.starystoldowszystkiego.com/najlepsze-angielskojezyczne-ksiazki-dla-dzieci-lista-przebojow/